راهنمای خرید فرش

فرش گل برجسته چیست؟

فرش گل برجسته

فرش گل برجسته

فرش گل برجسته فرش ماشینی گل برجسته تعداد کمی از تولیدکنندگان جهانی هستند. که در صنعت فرش‌ بافی خود، محصولات فرش گل برجسته‌ را هم دارند. فرش برجسته به فرشی گفته می‌شود. که پرزهای نقوش آن بلندتر از پرزهای زمینه‌ بافته می‌شود. این تصور در رابطه با فرش‌های گل برجسته وجود دارد. که دستگاه‌های بافت و تولید آن‌ها، باعث ایجاد تولید فرش گل برجسته می‌شود. در واقع نقطه‌ تمایز و تفاوت فرش‌های برجسته با دیگر فرش هاست. و به عنوان تعریف فرش گل برجسته شناخته می‌شود. در نخ خابی است که برای بافت به کار رفته است.

 

 

فرش‌ گل برجسته به نام فرش‌های هایبالک (High bulk) نیز در بازار فرش شناخته می‌شوند. در بافت فرش‌های هایبالک، قسمت‌هایی از فرش که نخ هایبالک به کار می‌رود. فرو رفته‌تر و قسمت‌های دیگر برجسته می‌شوند. معمولا این دسته از فرش‌ها نازک‌ترند یا اصطلاحاً کم خاب‌ترند. برای مثال در فرش‌های ۱۲۰۰ شانه، با تراکم ۳۶۰۰، بلندی نخ‌های‌ بالک به کار رفته. در حدود ۵ میلی‌ متر و نخ اکرلیک هیت ست شده، ۷ تا ۹ میلی‌متر است. همین اختلاف میان دو نخ است که باعث می‌شود. در زمان بافت و پرداخت فرش، نقوش برجسته شوند.

 

 

فرش ماشینی گل برجسته

در بافت یک قالی ماشینی همیشه آن‌ چیزی که بیشترین اهمیت را دارد، حجم نخ است. به همین علت استفاده از ۲ الی۳ نخ با تعداد ۸ تا ۱۰ رنگ یک قالی از جنس‌ هایبالک، باعث می‌شود. که در مرحله‌ آهار زنی، قسمت‌هایی که هایبالک در آن به‌کار رفته. با عبور از غلطک‌های داغ از روی آن‌ها، فرآیندی مثل آب شدن انجام شود. نخ‌ها کمی منقبض‌تر و جمع‌شده شوند، پایین رفته. و در نتیجه باعث شود فرش ماشینی گل برجسته به وجود آید. به عبارت دیگر قالی وقتی از دستگاه بافندگی خارج می‌شود صاف و بدون برجستگی است.

 

 

همچنین پیش از خیس شدن، چسب‌های مخصوصی به پشت قالی می‌زنند. بعد از انجام این مراحل، قالی از روی غلطک‌های داغی عبور کرده. و در این مرحله، قسمت‌هایی که نخ هایبالک بافته شده‌اند. به‌خاطر حرارت ناشی از خشک‌ کن منقبض می‌شوند. درحالی‌که مقاومت دیگر نخ‌های به‌کاررفته در بافت فرش، نسبت به نخ هایبالک مقاومت است. و به همان شکل اولیه ‌باقی می‌مانند، این نخ در بافت پایین می‌رود. و فرش نقش برجسته یا گل برجسته تولید می‌شود.

 

 

 

مزایا فرش گل برجسته

اگر قصد دارید برای خانه‌ خود از مدل‌ها و طرح‌های مختلف فرش نقش برجسته انتخاب کنید. بد نیست در مورد مزایایی که فرش‌ گل برجسته دارند، اطلاعاتی داشته باشید. مهم‌ترین مزیت فرش‌های گل برجسته زیبایی و ظرافت خیره‌کننده‌ آن است. این فرش‌ها در ابعاد کوچک و به عنوان تابلو فرش نیز، یکی از محصولات بسیار محبوب در بازار است. که زینت بخش‌ خانه‌ها است. فرش‌های دستباف و ماشینی نقش برجسته، هردو تراکم بالایی در تعداد گره دارند. این تراکم بالا دلیل لطافت بیشتر نسبت به دیگر انواع فرش، با تراکم گره کم‌تر است. فرش ماشینی گل برجسته معمولا فرش ۱۲۰۰ شانه است.

 

 

مزیت دیگر فرش گل برجسته ماندگاری بالای آنها است. مثل اکثر فرش‌های ایرانی، کیفیت تولید و بافت این نوع از فرش‌ها. نیز به علت مرغوبیت الیاف به کار رفته بالا است. در اثر شست‌ و‌ شو و در گذر زمان، زیبایی و کیفیت ظاهری خود را از دست نمی‌دهند. همچنین تنوع زیاد طرح‌های فرش ماشینی گل برجسته. و باز بودن دست طراح در ایده‌پردازی و استفاده از الیاف مختلف. باعث شده تنوع فرش ماشینی گل برجسته زیاد باشد.

 

معایب فرش گل برجسته

تمیز کردن سخت فرش گل برجسته یکی از معایب مهم آن است. اگر جنس الیاف به کار رفته در فرش خوب نباشد. تمیزکردن قسمت‌های برجسته فرش بسیار سخت می‌شود. و در آن گردوخاک و آشغال باقی خواهد ماند. برای جلوگیری از این کار و تمیز کردن آسان فرش، بهتر است از کیفیت الیاف به کاررفته. در فرشی که می‌خرید، اطمینان حاصل کنید. فرش گل برجسته را اگر برای مصارف عادی در اتاق‌ و قسمت‌های پررفت‌وآمد خانه در نظر داشته باشید. که این فرش‌ها در قیاس با سایر فرش‌های ماشینی پاخور مناسبی ندارند. و پس از استفاده، برجستگی خود را از دست می‌دهد.

 

 

به علت استقبال زیاد افراد از این نوع فرش، شرکت‌های بسیاری اقدام به عرضه این فرش‌ها به بازار کردند. همین باعث شد برای پایین نگه‌داشتن قیمت، از الیاف نامرغوب و کم کیفیت استفاده کنند. اگر در زمان خرید دقت کافی را نداشته باشید. و یا از تخصص لازم در شناخت فرش ماشینی گل برجسته برخوردار نباشید. ممکن است با یک خرید کم‌کیفیت پس از اولین شست‌و‌شو، فرش شما آسیب ببنید. و علاوه‌بر از دست دادن زیبایی خود، شما را هم متحمل ضرر کند.

 

 

طرح‌های فرش ماشینی گل برجسته در عین تنوع رنگ و زیبایی که دارند. شامل انواع طرح‌های سنتی‌، مدرن و تلفیقی از این دو سبک هستند. با وجود اینکه دو طرح مدرن و تلفیقی فرش گل برجسته نیز در بازار یافت می‌شود. اما به دلیل اصالت و زیبایی در رقابت میان سه طرح سنتی. مدرن و تلفیقی، پیروزی و آمار خرید بیشتر برای فرش با طرح‌های سنتی است. طرح‌های شلوغ و فانتزی با طرفدارهای کمتری در بازار رو به‌‌ رواند.

 

 

ویژگی فرش گل برجسته

شاید تصور بر این باشد که فرش گل برجسته ماشین آلات مخصوص به خود را دارند. اما باید بدانیم که چنین تصوری غلط است. و تفاوت فرش‌های گل برجسته با نوع ساده آن در نخ خاب بکار گرفته شده در بافت است . در بافت فرش گل برجسته از دو نوع نخ خاب با نام‌های آکریلیک هیت ست و هایبالک هیت ست استفاده شده است. و قرار گرفتن این دو نوع نخ به علت ویژگی‌های متفاوتی که دارند. در مرحله پرداخت موجب بوجود آمدن پشتی و بلندی در سطح فرش خواهد شد. فرش ماشینی گل برجسته.

تفاوت فرش ساده با فرش گل برجسته

خرید فرش برای اکثر خانواده‌ها یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها است. و باعث شده که در هنگام خرید فرش با انواع و اقسام آن‌ها آشنا شوند. در بیشتر مواقع مشتریان برای انتخاب فرش بین چند محصول مردد می‌شوند. و در آن‌ها به دنبال تفاوت می‌گردند. در چنین مواقعی سوالاتی از قبیل فرش‌ گل برجسته برای اتاق پذیرایی مناسب است. یا خیر؟ چه تعداد شانه و یا تراکمی برای اتاق خواب مناسب است؟ و سوالاتی از این قبیل می‌تواند در انتخاب شما تاثیر گذار باشد.

ممکن است که درباره فرش‌های 1200 شانه بارها و بارها شنیده باشید. بدون این که معنا دقیق آن‌ها بدانید. معنای فرش 1200 شانه را به صورت مختصر این چنین می‌توان. بیان کرد که چه در فرش‌های ماشینی و چه در فرش‌های دست بافت، ظرافت و ریز بافتی به تعداد شانه و تراکم وابسته است. اما از تراکم و شانه در فرش‌های ماشینی بیشتر استفاده می‌شود. فرش ماشینی گل برجسته.

هنگامی که از تعداد شانه برای فرش استفاده می‌شود. چه برای خریدار و چه برای فروشنده ویژگی‌های مانند ریز بافتی، تعداد گره‌های بکار رفته. و ظرافت اهمیت پیدا می‌کند . شانه به تعداد گره‌های که در یک متر از طول فرش قرار می‌گیرد. گفته می‌شود که در فرش‌های ماشینی 1200 شانه تعداد گره‌ها 1200 است. هر چه این تعداد افزایش یابد ظرافت و ریز بافتی نیز افزایش می‌یابد. فرش ماشینی گل برجسته.

فرش‌های 1200 شانه از نظر زیبایی در رده دوم و قبل از فرش‌های 1500 شانه قرار می‌گیرند. و عمدتا دارای نقش تزیینی برای منازل هستند. حال تصور کنید که فرش‌های 1200 شانه گل برجسته  را در منازل خود استفاده کنید. بیشترین زیبایی را در دکوراسیون خواهید داشت. فرش گل برجسته نسبت به سایر فرش‌ها دارای زیبایی چشمگیر‌تری هستند. در زیبایی فرش‌های گل برجسته 1200 شانه علاوه بر شانه و تراکم بالا مورد دیگری نیز تاثیر دارد که همان گل‌های برجسته است.

از دیگر تفاوت آن‌ها می‌توان به نوع نخ بکار رفته در آن‌ها اشاره کرد. در این محصولات، همان طور که بیان کردیم از دو نوع نخ خاب استفاده می‌کنند. اما در فرش‌های 1200 شانه، از یک نوع نخ خاب استفاده می‌شود. و همچنین مراحل پردازش آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. شما می‌توانید برای تهیه فرش‌های 1200 شانه گل برجسته به کارخانه فرش شاهکار خاطره مراجعه. و در آن‌جا از تمامی طرح‌های فرش گل برجسته دیدن نمایید. و فرش خود را انتخاب و خریداری کنید.

فرش گل برجسته برای جهیزیه

فرش گل برجسته یکی از زیباترین فرش‌ها برای خرید فرش جهیزیه است. فرش ایرانی یکی از شناخته شده‌ترین هنر اصیل ایرانیان در بین مردم جهان است. که غیراز اصالت، به زیبایی طرح فرش و رنگ زیبا و منحصر به فرد آن معروف است. با گذشت زمان پیشرفت‌های بسیاری درصنعت قالی بافی بوجود آمده است. این امر باعث شده فرش‌های 1200 گل برجسته بسیار. زیادی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف بافته شوند. عروس خانم‌ها می‌توانند برای خرید فرش 1200 شانه گل برجسته از کارخانه فرش شاهکار خاطره به صورت مستقیم و بدون واسطه اقدام کنند.

فرش 1500 شانه گل برجسته

توسعه صنعت فرش ماشینی باعث شده که انواع فرش ماشینی به صورت گل برجسته بافته شوند. به گونه‌ای که هم درنقوش اصیل و سنتی به صورت نقش برجسته بافته می‌شوند. هم در فرش فانتزی و مدرن فرش‌های گل برجسته 700 شانه، فرش 1200 شانه و فرش 1500 شانه. با نخ‌های هایبالک و اکریلیک در طرح و رنگ‌های متنوع  بافته می‌شوند. فرش‌های شنل و شگی و فریز و ترک هم از دسته فرش‌های مدرنی هستند. که به صورت نقش برجسته بافته می‌شوند.

دکوراسیون منزل با فرش گل برجسته

فرش گل برجسته یکی از فرش‌هایی است که امروزه در خانه بسیاری از ایرانی‌ها دیده می‌شود. همانطور که گفتیم فرش‌های ماشینی با نقش‌های اصیل و مدرن به صورت نقش برجسته در بازار وجود دارند. که به راحتی می‌توانید با توجه به سبک دکوراسیون‌تان فرش مناسب را انتخاب کنید. این فرش‌ها به خاطر ناهمسان بود سطح نخ خاب‌شان نیاز به مراقبت بیشتری دارند. چرا که گرد و غبار و کثیفی لابه لای الیاف برجسته آن ممکن است باقی بماند. بنابراین برای مکان‌هایی که پاخور زیادی دارد مناسب نیستند.

انواع مدرن این فرش برای اتاق خواب، فرش آشپزخانه، راهروها و فرش اتاق کودک بسیار مناسب هستند. فرش گل برجسته با شانه و تراکم بالا که با نخ‌های مرغوب بافته می‌شوند. دارای ظرافت و زیبایی زیادی هستند. به همین دلیل شباهت زیادی به انواع فرش دستباف گل برجسته دارند. این فرش‌ها دستباف گونه نیز نامیده می‌شوند. بنابراین انتخاب فرش‌های 1200 شانه  و فرش 1500 شانه گل برجسته برای پذیرایی‌های لوکس و مجلل توصیه می‌شود.

 

 

نگهداری از فرش گل برجسته

فرش گل برجسته بخاطر برجستگی نقوش‌شان نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به فرش‌های دیگر دارند. رعایت برخی موارد به افزایش دوام این فرش‌ها کمک خواهد کرد. از جمله استفاده از رو فرشی. جارو زدن و شستشوی به موقع و استفاده نکردن از این فرش در مکان‌های شلوغ که پاخور زیادی دارند. آنچه که باعث زیبایی فرش گل برجسته می‌شود. ظرافت در بافت این نوع فرش است. ظرافت و زیبایی در فرش ماشینی بستگی به شانه و تراکم فرش دارد.

 

 

خرید فرش گل برجسته

همانطور که اشاره کردیم فرش گل برجسته با شانه و تراکم مختلف بافته می‌شود. از طرفی فرش‌های گل برجسته می‌توانند با نخ‌های متفاوتی نیز بافته شوند. چنانچه این فرش‌ها با نخ‌های پلی استر و بی‌کیفیت بافته شوند. خیلی زود کیفیت خود را از دست می‌دهند. در نتیجه دیگر زیبایی اولیه خود را ندارند. و حتی ممکن است برجستگی های‌شان از بین برود. بنابراین مرغوب‌ترین فرش‌های گل برجسته با نخ اکریلیک هیت ست شده بافته می‌شوند.

 

 

قیمت فرش گل برجسته

قیمت فرش گل برجسته به موارد زیادی از جمله جنس نخ فرش یا شانه و تراکم آن بستگی دارد. در این بین جنس نخ‌های فرش بیشترین تاثیر را در قیمت فرش خواهد داشت. با این که بیشتر فرش‌های برجسته کاشان با نخ‌های درجه یک بافته می‌شوند. اما فرش‌های نقش برجسته با الیاف پلی استر نیز در بازار فرش دیده می‌شود. فرش‌های با الیاف پلی استر مسلما قیمت ارزان‌تری خواهند داشت. انواع فرش فانتزی و مدرن که نقوش برجسته دارند. بیشتر با الیاف پلی استر بافته شده‌اند. چون معمولا با شانه و تراکم های پایینی بافته می‌شوند.

 

 

اما فرش‌های ریز بافت و دستباف گونه مثل فرش 1200 شانه. و فرش 1500 شانه کاشان تنها با الیاف اکریلیک تولید می‌شوند. طرح فرش یا تعداد رنگ در فرش تاثیر چندانی در قیمت آن نخواهد داشت. اما تعداد گره‌های بافت فرش که شانه و تراکم نیز نام دارد. در قیمت فرش تاثیر زیادی دارد. هر چه فرش بافت ظریف تری داشته باشد. و تراکم گره‌های بافت آن بیشتر باشد، قیمت بیشتری هم خواهد داشت.

 

 

علت نازک بودن فرش گل برجسته چیست؟

یکی از موارد مهم برای خریداران بیشتر فرش های ماشینی موضوع ضخامت و خاب فرش است. تعداد زیادی از خریداران ایرانی به این دلیل که به نشستن و استراحت روی فرش عادت دارند. فرش با بافت ضخیم را خرید می‌کنند. اما موردی که وجود دارد این است. که در فرش‌های ریزبافت مثل فرش 1500 شانه ضخامت و خاب فرش کم است. این موضوع به برجسته بودن یا نبودن فرش ارتباطی ندارد. فرش ماشینی گل برجسته.

 

 

خاب فرش به شانه و تراکم بافت آن وابسته است. فرش گل برجسته، به عبارت دیگر هر چه شانه و تراکم بافت فرش بشتر باشد. ضخامت آن کمتر می‌شود. یک فرش 700 شانه با نقوش برجسته نسبت به یک فرش 1500 شانه ضخامت خیلی بیشتری دارد. پس اگر می‌خواهید فرش با بافت ضخیمی داشته باشید. باید به فکر خرید فرش با شانه و تراکم پایین‌تر باشید. فرش ماشینی گل برجسته.

 

تلفن کارخانه فرش

5/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه در “فرش گل برجسته چیست؟

  1. علیزاده گفت:

    سلام چقدر زیبا هستن

    1. مدیر گفت:

      سلام ممنون از اینکه نظر دادید. زیبایی از خودتون هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.